38-422 Krościenko Wyżne,  ul. Szkolna 34,  tel./fax. 0134315019,  e-mail:

Dodaj do ulubionych  | Ustaw jako startowa• 2013 • 2012 • 2011 • 2010 •
• 2009 • 2008 •


Dzień Patrona Szkoły - 18. 10. 2016 r.

Dzień Patrona to święto całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym. W bieżącym roku szkolnym święto było obchodzone w dniu 18 października. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, której oprawę liturgiczną przygotowała klasa IV b. Po mszy zgromadzeni udali się pod pomnik świętego Jana Pawła II, gdzie została odmówiona litania. Po zakończonych modlitwach uczniowie, nauczyciele i rodzice przeszli do szkoły, by uczestniczyć w kolejnych zajęciach. Dla pierwszoklasistów odbyło się pasowanie na ucznia, zaś pozostałe klasy pracowały pod okiem wychowawców nad przybliżeniem wartości, którymi chcemy kierować się w życiu. Wartości te to: bezpieczeństwo, przyjaźń, uczciwość, odpowiedzialność i dyscyplina. Wyniki uczniowskich działań zostały zaprezentowane w formie plastycznej i słownej podczas spotkania w sali teatralnej. Tam też na zakończenie świętowania odbył się apel w wykonaniu klasy V b, poświęcony życiu i nauce Patrona Szkoły.

tekst: Renata Kalicińska
zdjęcia: Renata Kalicińska, Wacław ŻywiecWycieczka klas drugich do Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie

W październiku uczniowie klas 2 mieli możliwość przyjrzeć się z bliska pracy strażaka. Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Marszałka dzieci zwiedziły budynek Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, obejrzały sprzęt, którym strażacy posługują się w sytuacjach różnego zagrożenia oraz wysłuchały w jaki sposób należy zachować się podczas pożaru czy wypadku.

tekst i zdjęcia: Jadwiga SzajnaXVI Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

13 października 2016 roku uczniowie klas szóstych pod opieką księży i nauczycieli uczestniczyli w XVI Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Pomimo niesprzyjającej pogody i niskiej temperatury dzieci wzięły udział w uroczystej mszy świętej, na którą przybyło około dwadzieścia tysięcy przedstawicieli szkół noszących imię naszego Papieża z całej Polski. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Centrum św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensZbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

W dniu 9 października, jak co roku z okazji XVI Dnia Papieskiego uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane pieniądze w łącznej kwocie 3108,40 zł zostały przekazane na stypendia dla uzdolnionej i potrzebującej młodzieży.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego składamy serdeczne podziękowania uczniom, którzy czynnie włączyli się w organizację zbiórki.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensWybory do Samorządu Szkolnego

22 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Wybrana komisja - przedstawiciele najstarszych klas w szkole przygotowała lokal wyborczy, karty do głosowania oraz protokół. Podczas pierwszej lekcji, wszyscy chętni uczniowie z klas IV-VI mogli oddać swoje głosy na wybranych kandydatów. Wyniki zostały opublikowane w ten sam dzień. Gratulujemy osobom, które cieszyły się największym zaufaniem w szkole.
Skład Samorządu Szkolnego w bieżącym roku szkolnym:
  przewodnicząca: Izabela Stereńczak
  z-ca przewodniczącego: Dawid Gomółka
  skarbnik: Mateusz Niżnik
  sekretarz: Michał Smoleń.
Prawidłowy przebieg wyborów ułatwiło zgłoszenie szkoły do akcji "Samorządy Mają Głos" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensSprzątanie świata - Polska 2016 r.

Krajowym partnerem i koordynatorem akcji w Polsce jest fundacja Nasza Ziemia. To jest już 23 "sprzątanie świata".
"Podaj dalej. drugie życie odpadów" to to hasło tegorocznej akcji "Sprzątanie świata - Polska". Głównym jej celem jest:
  - promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji
  - unikanie odpadów - szacunek do przedmiotu
  - uświadamianie Polaków o ich wpływie na środowiska i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Daj drugie życie przedmiotom, nie wrzucaj ich pochopnie do kosza!
W tę akcję włączyli się również uczniowie naszej szkoły, którzy dn. 16.09.2016 r. zaopatrzenie w worki na śmieci i rękawiczki wraz z opiekunami wyruszyli sprzątać otoczenie naszej szkoły. "Sprzątanie świata" stało się dla dzieci wieloletnią tradycją. Działania podjęte przez uczniów przyczyniły się w znacznym stopniu do wzrostu ich świadomości ekologicznej.

Małgorzata Liput-GibadłoUroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 - 24.06.2016 r.

zdjęcia: Wacław Żywiec
Apel podsumowujący rok szkolny 2015/2016 (23.06.2016 r.)

zdjęcia: Maciej Filar, Radosław Lorens
"Ja wśród innych - zapobieganie negatywnym zachowaniom w grupie rówieśniczej" - innowacja pedagogiczna

W minionym roku szkolnym w naszej szkole realizowana była innowacja pedagogiczna "Ja wśród innych - zapobieganie negatywnym zachowaniom w grupie rówieśniczej". W ramach podjętych działań uczniowie mogli nauczyć się między innymi rozwiązywania konfliktów, skutecznego radzenia sobie z emocjami oraz dbania o prawidłowe relacje ze swoimi rówieśnikami. Dzieci poruszały także zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, problemem używek i miejscami, gdzie mogą szukać pomocy, w razie napotkanych problemów. Tematyka innowacyjna poruszana była na zajęciach z wychowawcą oraz podczas spotkań z zaproszonymi specjalistami: psychologiem, policjantem i pracownikiem SANEPID-u. Mamy gorącą nadzieję, że zrealizowane zadania pomogą naszym uczniom prawidłowo rozwijać relacje rówieśnicze.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensPieszy rajd po Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym

16 czerwca 2016 r. przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się pieszy rajd zorganizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. W rajdzie po Czarnorzekach i Odrzykoniu udział wzięli chętni uczniowie wszystkich klas (najmłodszy z klasy pierwszej, a najstarszy z szóstej). Trasa wędrówki rozpoczęła się od stacji nadawczej na Suchej Górze i przebiegała czarnym szlakiem przez Prządki na Zamek Kamieniec.
Celem imprezy było kształtowanie postawy aktywnego spędzenia czasu wolnego, a także integracja młodzieży wszystkich klas naszej szkoły. Gorące podziękowania składamy panu Mateuszowi Podkulowi - naszemu przewodnikowi, za poświęcenie czasu i oprowadzenie naszej grupy po Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.

tekst i zdjęcia: Radosław Lorens"Dzień głośnego czytania"

14 czerwca biblioteka szkolna zorganizowała "Dzień głośnego czytania". Zaproszeni goście czytali fragmenty książki P. Wakuły "Dębowa kołyska". Czytanego tekstu słuchały klasy IIa, b i c. Do czytania zaproszono : P. Alinę Kmonk - nauczycielkę z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym, P. Edwarda Marszałka - rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, "Mistrza Mowy Polskiej" oraz P. Marka Aftanasa - dyrektora Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali czytanego tekstu. Dziękujemy gościom za przybycie do naszej biblioteki szkolnej!

tekst i zdjęcia: Teresa MigutKonkurs głośnego czytania

W dniu 13 czerwca 2016 r. w bibliotece szkolnej obył się konkurs głośnego czytania.
Czytano fragmenty książki Beaty Ostrowickiej "Niezwykłe wakacje". W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas IV-VI. Komisja w składzie - P. dyrektor GBP -Anita Fal, P. dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej- Maria Marszałek i bibliotekarka szkolna - Teresa Migut, oceniały poprawność czytania, płynność i intonację czytanego tekstu. Zwycięscy uczniowie to:
  I miejsce - Zuzanna Kalicińska , Wiktoria Wójcik
  II miejsce - Zuzanna Prajzner, Jagoda Przymusińska
  III miejsce - Natan Michna, Dawid Prach
Wyróżnienia: Szymon Jurczak, Anna Aftanas, Aleksandra Lorens, Michał Omachel, Milena Dziepak i Weronika Pelczar.

tekst i zdjęcia: Teresa MigutTrójbój lekkoatletyczny

W dniu 8 czerwca 2016r na stadionie przy Zespole Szkół w Iwoniczu odbyły się zawody powiatowe w trójboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: drużyna chłopców: Kamil Czekański, Radosław Bajgrowicz, Szymon Wójcik, Kacper Sznajder i Szymon Pudłowski, drużyna dziewcząt: Weronika Filar, Karolina Miśkowiec, Aleksandra Marszałek, Julia Terefenko i Dominika Hawrot. W zawodach wzięło udział 6 drużyn chłopców i 4 dziewcząt.
Nasi uczniowie tym razem musieli uznać wyższość drużyn z SP Posady Górnej, SP Lubatowej i SP Rymanowa. Dziewczynki wywalczyły drugie a chłopcy trzecie miejsce.
Gratulujemy młodym lekkoatletom!.

tekst i zdjęcia: Tomasz NiżnikI miejsce z wyróżnieniem dla 20 Gromady Zuchowej "Leśne Skrzaty" z Krościenka Wyżnego w konkursie na najaktywniejszą gromadę Hufca Krosno - 8 czerwca 2016 r.

Zuchy z naszej szkoły zajęły I miejsce z wyróżnieniem za udział w imprezach i konkursach organizowanych dla zuchów Hufca Krosno przez Namiestnictwo Zuchowe. Dyplom został przekazany opiekunce gromady podczas spotkania drużynowych, które odbyło się w siedzibie hufca w dniu 8. 06. 2016 r.

Renata KalicińskaZ wizytą w Minirezerwacie "Jaś"

7.06.2016r członkowie koła LOP wraz z opiekunką p. Małgorzatą Liput -Gibadło odbyli wycieczkę do prywatnego rezerwatu "Jaś" ,gdzie od kilkunastu lat żyją zwierzęta objęte ochroną gatunkową. Rezerwat udostępniony jest dla zwiedzających. Jego właścicielem jest pan Jan Luśnia, prawdziwy przyjaciel i miłośnik przyrody. Uczniowie oprócz stawów mieli okazję obejrzeć między innymi paśnik dla sarenek ,budki dla ptaków ,mostek oraz piękną kapliczkę z figurką Jezusa znalezioną nad Wisłokiem. Wśród płazów ogoniastych można tam było spotkać traszkę zwyczajną i grzebieniastą, natomiast z płazów bezogonowych ropuchę szarą, żabę trawną ,rzekotkę drzewną , żabę wodną i kumaka .Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadania pana Jana. Wpisaliśmy się również do księgi pamiątkowej, zaś pan Jan poczęstował nas słodkościami. Ta lekcja przyrody długo pozostanie nam w pamięci. Uważamy, że każdy z nas powinien chronić przyrodę.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Liput-GibadłoGALA MATEMATYKI 2016

2 czerwca 2016 r. w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 w Krośnie odbyła się uroczysta "GALA MATEMATYKI" połączona z podsumowaniem wyników IX Krośnieńskiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów miasta Krosna oraz powiatu krośnieńskiego. W etapie finałowym uczestniczyło 118 uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami rozwiązywania trudnych zadań i problemów matematycznych. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów: Zuzanna Kalicińska, Natalia Trybus, Anna Aftanas, Alicja Wąsowska, Michał Omachel, Emil Pelczar oraz Miłosz Gradek. Uczennica Anna Aftanas znalazła się w gronie wyróżnionych zajmując III miejsce. Również wysokie lokaty zajęli pozostali uczniowie naszej szkoły - czwarte miejsce, zajął Michał Omachel, Natalia Trybus oraz Zuzanna Kalicińska.
Gratulujemy wyniku oraz życzymy dalszych sukcesów!

tekst i zdjęcia: Radosław LorensW Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krośnie

Dnia 2.06.2016 r. miała miejsce wycieczka kółka LOP do stacji meteorologicznej w Krośnie zarządzanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).
Najpierw Ci z nas, którzy mieli lekcje zostali z nich zwolnieni. Udaliśmy się do szatni, gdzie ubraliśmy się. Poszliśmy do busa. Po 15 minutowej jeździe dotarliśmy na miejsce. Gdy wyszkiśmy z mikrobusa powitał nas pan meteorolog Krzysztof Jurczak. Potem poszliśmy do ogródka meteorologicznego gdzie zobaczyliśmy takie przyrządy jak między innymi: widzialnościomierz, wiatromierz, deszczomierz, heliograf i klatkę meteorologiczną, w której znajdowały się różne termometry. Widzieliśmy również poletko pomiarowe. Następnie udaliśmy się do budynku zarządzania stacją, gdzie zobaczyliśmy komputery oraz wyniki pomiarów meteorologicznych. Później poszliśmy do Sali edukacyjnej, gdzie rozmawialiśmy o dawnych sposobach pomiarów pogody, oraz dostaliśmy pamiątkowe książki. Dalej wykonaliśmy proste doświadczenie dotyczące pomiarów opadów za pomocą starego deszczomierza. Na koniec poszliśmy do garaży, gdzie porozmawialiśmy o sposobach pomiarów wody w rzece i obejrzeliśmy sprzęt. Podziękowaliśmy i ruszyliśmy w drogę powrotną, wstępując do McDonalda. O godzinie 15.00 byliśmy w domu.
Ta wyprawa bardzo nam się podobała i wiele się nauczyliśmy oraz poznaliśmy pracę meteorologów.

tekst: Szymon Tylka, Maciej Grzymała
zdjecia: Emilia BorkowskaDzień Dziecka na sportowo

Mistrzostwa Europy 2016r rozpoczynają się 10 czerwca, ale w naszej szkole mieliśmy przedsmak tego prestiżowego turnieju. W dniu 1 czerwca z okazji ,,Dnia Dziecka" zorganizowane zostały turnieje piłki nożnej pod nazwą ,,Mini Euro", oraz koszykówki. Wzięły w nich udział dziewczynki i chłopcy z klas IV-VI.
Mecze rozgrywane były na boisku ,,Orlik". Reprezentacje klas wystąpiły w barwach krajów, które wcześniej wylosowały. Było to wielkie piłkarskie święto i wielka radość grania. Nie brakowało pięknych akcji, soczystych strzałów i goli. Umalowani i przystrojeni kibice gorąco dopingowali swoje drużyny.
Nasze Euro zwyciężyła reprezentacja Anglii, którą reprezentowała klasa 6a. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Portugalii - klasa 5b, trzecie Polska - klasa 5c. Kolejne miejsca zajęli Hiszpanie - 6b, Francja - 5a i Włochy - 4ab.
Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, aby Polska reprezentacja zajęła w prawdziwym Euro 2016 trzecie miejsce.

tekst i zdjęcia: Tomasz NiżnikŚwietlicowy Dzień Dziecka

1 czerwca - czyli Dzień Dziecka - jest jednym z ulubionych dni chyba wszystkich dzieci i zawsze wyczekiwany jest z niecierpliwością. W świetlicy również uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Były gry i zabawy przy muzyce, prace plastyczne, dużo balonów i nie mniej cukierków. Ogólnie, było kolorowo i wesoło, a tańcom nie było końca :-)

tekst i zdjęcia: Bożena FilarZDROWO JEMY, DOBRZE SIĘ CZUJEMY - XVI SEJMIK EKOLOGICZNY

Dnia 31.05.2016 r. trzy uczennice z klasy 5c: Roksana Kielar, Wiktoria Wójcik oraz Zuzanna Prajzner, wraz z opiekunką panią Małgorzatą Liput-Gibadło, pojechały do szkoły w Węglówce na Sejmik Ekologiczny. Na początku było krótkie przedstawienie o zdrowym żywieniu. Następnie XVI Sejmik Ekologiczny został otwarty przez Wójta Gminy Korczyna pana Jana Zycha. Potem był czas na zrobienie kanapek. Miały one być zdrowe, kolorowe i oczywiście smaczne. W ciągu 30 minut należało zrobić 3 kanapki. Po upływie tego czasu, każda grupa zeszła na salę i prezentowała swoje kanapki. Później była degustacja miodu oraz ogłoszenie wyników. Nasza szkoła zajęła 3 miejsce! Na koniec był poczęstunek. Po upływie kilku minut ruszyłyśmy w drogę powrotną. Około godz. 13 zadowolone i wesołe wróciłyśmy do domu.

tekst: Wiktoria Wójcik, Zuzanna Prajzner
zdjęcia: Małgorzata Liput-Gibadło, Roksana Kielar"Baw się z nami"

W dniu 31 maja 2016 roku nasza szkoła była organizatorem Powiatowego Konkursu Sportowego "Baw się z nami". Zawody rozegrano na boisku "Orlik". W turnieju uczestniczyły 3 najlepsze drużyny - zwycięzcy eliminacji gminnych SP Posada Górna, SP Jelicze i gospodarz SP Krościenko Wyżne. Zespoły walczyły ze sobą w 7 konkurencjach: sztafeta, dodawanie skoków, zmiana piłek, bieg w workach, rzuty do żywego kosza, bieg z szarfami oraz strzały na bramkę. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Julia Prajzner, Katarzyna Pelczar, Joanna Omachel, Zuzanna Findysz, Agata Lorens, Bartłomiej Marszałek, Miłosz Grygolec, Kamil Janowski, Jakub Wieszczak, Antoni Gaj, Szymon Zabojak. Pomimo ambitnej walki, wielkiego zaangażowania i wysokiej sprawności fizycznej nasza drużyna zajęła drugie miejsce. Zwyciężyła drużyna z Posady Górnej a trzecie miejsce zajęła drużyna z Jedlicza.
Gratulujemy naszym trzecioklasistom!

tekst: Tomasz NiżnikV GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - Czarnorzeki, dn. 20. 05. 2016 r.


Konkurs był adresowany do uczniów klas drugich i trzecich. Uczennica naszej szkoły, Lena Suti z klasy IIc zajęła w konkursie III miejsce.

tekst i zdjęcie: Renata Kalicińska


Wycieczka klas piątych do Ojcowa

19 maja 2016 roku uczniowie klas piątych zwiedzali Ojcowski Park Narodowy. Wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych i interesujących. Dzięki sprzyjającej pogodzie udało się zwiedzić ciekawe miejsca m.in. Grotę Łokietka oraz Jaskinię Ciemną.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensZajęcia na terenie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej "Brzozów-Zdrój"

17 maja 2016 roku korzystając z uprzejmości Nadleśnictwa Brzozów, klasy piąte naszej szkoły gościły na terenie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej "Brzozów-Zdrój". Zajęcia prowadzone przez pracownika Lasów Państwowych przybliżyły uczniom najpopularniejsze gatunki roślin i zwierząt występujących w naszych lasach. Lekcja przeprowadzona na świeżym powietrzu była ciekawą alternatywą dla zajęć w klasopracowni. Pomimo zmiennej pogody ponad godzinną wędrówkę udało się zakończyć konkursem z nagrodami oraz wspólnym spotkaniem przy ognisku.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensŚwięto Polskiej Niezapominajki

W dniu 13 maja 2016 r. przeprowadzony został konkurs na "Niezapominajkowy plakat", w którym udział wzięli uczniowie klas IV-VI. Celem konkursu było własnoręczne wykonanie plakatu prezentującego lokalne osobowości i miejsca związane z historią Krościenka Wyżnego. Wszystkie klasy bardzo starannie przygotowały swoje plakaty, zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie konkursu.
Decyzją jury przyznano następujące miejsca:

   I miejsce - V c
   II miejsce - V a
   III miejsce - V b
   IV miejsce - VI a
   V miejsce - VI b
   VI miejsce - IV b
   VII miejsce - IV a
Gratulujemy!

tekst i zdjęcie: Beata DelimatŚpiewamy po angielsku

W czwartek, 06 maja 2016r. w naszej szkole odbył się konkurs "Piosenki angielskiej", w którym wzięły udział uczennice klasy II. Przy ocenie jury brało pod uwagę walory głosowe, muzykalność, poprawność językową, interpretację prezentowanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny.
Pierwsze miejsca otrzymały Angelika Gonet i Lena Suti.
Gratulujemy!

tekst: Beata Delimat
zdjęcia: Teresa MigutKONKURS INFORMATYCZNY 2016

4 maja 2016 roku w Zespole Szkół im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Połomi odbył się finałowy etap konkursu informatycznego. Dwoje uczniów - Anna Aftanas i Jakub Pelczar reprezentowało naszą szkołę. Problemy jakie mieli do rozwiązania uczestnicy konkursu były niezwykle pracochłonne oraz wymagały szerokiej wiedzy informatycznej. Do zmagań przystąpiło 111 osób z różnych szkół województwa podkarpackiego.
Nagrody przygotowane dla uczniów były dla nas miłym zaskoczeniem, oprócz dyplomów były to m.in. tablet, drukarka, przenośny dysk twardy, zestawy głośników. W czasie oczekiwania na wyniki, udało nam się zwiedzić lokalną stadninę koni.
Najwyżej sklasyfikowanym uczniem naszej szkoły został Jakub Pelczar, który zajął 10 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

tekst i zdjęcia: Radosław LorensZuchowo - harcerskim biwaku w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym

W ostatnim tygodniu kwietnia w dniach 29-30.04.2016 zuchy z klas II i III ze swoimi drużynowymi oraz harcerze z 7 DH uczestniczyli w dwudniowym zuchowo - harcerskim biwaku w Szkole Podstawowej w Krościenku Wyżnym. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą zbiórką po której zuchy i harcerze zaprezentowali swoje ulubione piosenki. Śpiew przeplatany był zabawami integracyjnymi i pląsami. Po wspólnej kolacji Zuchy uczestniczyły w grach planszowych. Dodatkową frajdą dla dzieci było spanie w śpiworach. Drugi dzień rozpoczął się wspólnym śniadaniem, po którym czas upływał na zabawach i zawodach sportowych przygotowanych przez harcerzy i harcerki z 7 DH. Na zakończenie wspólnego biwakowania odbyła się gra terenowa i apel podsumowujący. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu w sobotnie popołudnie. Wszyscy biwakowicze bawili się wspaniałe i dzielnie się spisali. Duże uznanie dla zastępu gospodarczego, który świetnie nas karmił. Każdy zuch otrzymała pamiątkowy dyplom.

tekst i zdjęcia: Elżbieta Pelczar225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 28 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy Va przygotowali dla społeczności szkolnej część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Apel zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensPowiatowe potyczki recytatorów

21 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Iwoniczu odbył się finał X Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej. Wzięło w nim udział ponad 70 recytatorów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu krośnieńskiego. Wśród nich były trzy reprezentantki naszej szkoły: Jagoda Przymusińska, Ala Sajdak i Emilka Kwolek. Występy wszystkich uczestników oceniało jury w składzie: przewodnicząca Wanda Belcik, Jolanta Bajgier, Ewa Bukowiecka. Ocenie podlegała interpretacja, dykcja, zrozumienie tekstu i ogólne wrażenie artystyczne.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniono zwycięzców w każdej kategorii.
Wśród recytatorów ze szkól podstawowych Jagoda Przymusińska wywalczyła II miejsce. Gratulujemy!

tekst: Maryla Marszałek
zdjęcia: Iwona Janocha22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

21 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło to: "Palący temat - niska emisja".
Niska emisja jest przyczyna pojawiania się w powietrzu wielu szkodliwych substancji np.: dwutlenku węgla, pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu, ozonu, metali ciężkich i innych. Zanieczyszczenia te mają bezpośredni wpływ na zdrowie ludzkie, żywotność całych ekosystemów oraz poszczególnych roślin i zwierząt.
Uczniowie klasy Vc pod opieką wychowawczyni, Małgorzaty Liput-Gibadło przygotowali program artystyczny.
Obchodom towarzyszyły konkursy przyrodnicze, takie jak:

a) Potyczki ekologiczne klas V i VI. Laureatami tego konkursu zostali:
Kl. V:
   I miejsce: Bartosz Filar (kl. Vb), Wiktoria Wójcik (kl. Vc)
   II miejsce: Michał Omachel (kl. Va), Szymon Tylka (kl. Vc)
   III miejsce: Bartek Zygarowicz (kl. Va), Zuzanna Prejzner (kl. Vc)
Kl. VI:
   I miejsce: Maciej Grzymała (kl. VIb)
   II miejsce: Emilia Kwolek (kl. Via), Weronika Pelczar (kl. VIa)
   III miejsce: Jagoda Przymusińska (kl. VIa)

b) Konkurs plastyczny "Palący temat - niska emisja". Dzieci wykonały wiele pomysłowych plakatów.
   I miejsce: Patrycja Tomkowicz (kl. VIb)
   II miejsce: jagoda Józefczyk i Szymon Pelczar (kl. VIb)
   III miejsce: Emilia Borkowska (kl. IVb)

Wyróżnienia dla: Zuzanny Kalicińskiej (kl. IVa), Dawida Gomółki i Dominika Lorenca (kl. Vb) oraz Jakuba Jurczaka, Macieja Grzymały, Jakuba Tomkowicza (LOP).

c) Konkurs na prezentacją multimedialną "Niska emisja zanieczyszczeń powietrza".
   I miejsce zajęła uczennica Natalia Florek (kl. IVa). Dziewczynka ta pokazała prezentację podczas apelu z okazji Dnia Ziemi.
   II miejsce: Jakub Jurczak (kl. IVb)

tekst: Małgorzata Liput-Gibadło
zdjęcia: Sebastian Frydrych, Wacław ŻywiecKonkurs na najlepszą klasę "Eko biżuteria" - 2016

W dniu 20 kwietnia 2016 r. przeprowadzony został konkurs na najlepsza klasę "Eko biżuteria" dla klas IV-VI. Celem konkursu było wykorzystanie odpadów jako materiału do celów artystycznych, rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych, zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania, zainteresowanie ekologią i popularyzacja wiedzy o recyklingu. Prace zgromadzone zostały w sali teatralnej, co pomogło komisji konkursowej przyjrzeć się dokładnie każdej pracy i porównać jej. Jury kierując się kryteriami zawartymi w regulaminie konkursu wytypowało zwycięską klasę i ustaliło następujące miejsca:
  •  I miejsce - kl. VIb
  •  II miejsce - kl. IVa
  •  III miejsce - kl. Vb
  •  IV miejsce - kl. Va
  •  V miejsce - kl. VIa
  •  VI miejsce - kl. IVb
  •  VII miejsce - kl. Vc
Gratulujemy!

tekst: Beata Delimat
zdjęcia: Wacław ŻywiecW patriotycznym nastroju

13 kwietnia 2016 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone eliminacje gminne X Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej. Wzięło w nich udział 14 recytatorów z klas IV - VI, którzy pod opieką swoich polonistek przygotowali interpretację głosową wybranego wiersza o tematyce patriotycznej. Ich popisy oceniało jury w składzie: Anita Fal, Teresa Migut, Maria Marszałek. Spotkanie odbyło się w pięknie zaaranżowanej na tę okoliczność Sali 21. Ze sceny płynęły wygłaszane z przejęciem strofy Norwida, Tuwima, Mickiewicza, Broniewskiego, Baczyńskiego, ale i poetów współczesnych, jak choćby Jana Pietrzaka czy Bronisławy Betlej.

Decyzją jury laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Jagoda Przymusińska, klasa VIa
II miejsce: Alicja Sajdak, klasa VIb
III miejsce: Emilia Kwolek, klasa VIa

Wyróżnienie przyznano Zuzannie Kalicińskiej z klasy IVa.
Te recytatorki zostały nagrodzone książkami, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Zdobywczynie trzech pierwszych miejsc będą reprezentować szkołę na etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się 21 kwietnia w Iwoniczu.

tekst: Maryla Marszałek
zdjęcia: Iwona JanochaKonkurs na najlepszą klasę "Orszak Pani Wiosny" - 2016

W dniu 31 marca 2016 r. w sali teatralnej, odbył się konkurs na najlepszą klasę "Orszak Pani Wiosny" dla klas IV-VI. Konkurs polegał na prezentacji orszaku składającego się z 5 uczniów danej klasy. Każda klasa przygotowała piosenki i wierszyki związane z tematem nadchodzącej wiosny, wszyscy uczestnicy wspaniale się zaprezentowali. Komisja konkursowa przyznała największą ilość punktów klasie VIb, która zajęła I miejsce, II miejsce przypadło klasie VIa, III miejsce otrzymała klasa Vc.
Gratulujemy!

tekst: Beata Delimat
nagranie wideo: Wacław Żywiec
Nasze wędrowanie... (5 marca 2016 r.)

Spotkanie harcerskich pokoleń z okazji:
  • 70-lecia powstania pierwszej Drużyny Harcerskiej w Krościenku Wyżnym
  • 50-lecia służby instruktorskiej hm. Jana Omachla
  • 35-lecia nadania imienia Stanisława Filara dla Szczepu i wręczenia sztandaru

nagranie wideo: Wacław Żywiec

Wycieczka uczniów klas piątych do Krempnej

3.03.2016 r. uczniowie klas piątych pod opieką nauczycieli odbyli wycieczkę do Ośrodka Edukacyjnego wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Park ten został utworzony w 1995 r. Leży na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego w Beskidzie Niskim. Chroni przede wszystkim unikalny w skali Karpat obszar przejściowy między Karpatami Zachodnimi a Karpatami Wschodnimi. Ponad 90% powierzchni parku zajmują lasy. Ośrodek Edukacyjny im. Jana Szafrańskiego wraz z Muzeum MPN został udostępniony do działalności edukacyjnej w 2004 r. Jego główną atrakcją jest sala ekspozycyjna ze spektaklem przyrodniczym obrazującym proces kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu. Wszystko to pokazane jest przy dźwiękach połączonych z oświetleniem, co daje piękny efekt. Przed spektaklem pokazano też dzieciom film o Magurskim Parku Narodowym. W Ośrodku Edukacyjnym można również było obejrzeć wystawę zdjęć roślinności i zwierząt Podkarpacia oraz wystawę poroży.
W dalszej części w Sali przyrodniczej odbyły się warsztaty na temat "Orlik symbol Magurskiego Parku Narodowego".
Dzieci z zaciekawieniem słuchały prezentacji pani przewodnik oraz w grupach uzupełniały karty pracy.
Wycieczka była udana i bardzo interesująca. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o Magurskim Parku Narodowym.

tekst: Małgorzata Liput-Gibadło
zdjęcia: Joanna CzekańskaApel podsumowujący I semestr - 29.01.2016 r.

zdjęcia: Bożena Miezin, Wacław ŻywiecJasełka - 22.12.2015 r.

zdjęcia: Iwona Janocha"Zdrowe-nietrudne" - program edukacyjny

"Szkolne Koło PCK - Klub Wiewiórka" w roku szkolnym 2015/16 został zakwalifikowany do programu edukacyjnego " Zdrowe- nietrudne". Jego celem jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas I-III. Akcja "Zdrowe -nietrudne" przygotowana została tak, by włączyć się w nią mogły nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Dzięki starannie opracowanemu programowi edukacyjnemu, a także darmowym materiałom dydaktycznym i gadżetom, wspólne poznawanie tajników zdrowego odżywiania może stać się ciekawym doświadczeniem dla dzieci i dla dorosłych. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się 3 grudnia. Uczestnicy otrzymali karty pracy i atrakcyjne upominki od sponsora.
Więcej informacji na: www.zdrowenietrudne.pl

tekst: Teresa MigutWizyta pierwszych klas w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym

W dniu 7 grudnia 2015 r. uczniowie klas pierwszych z wychowawcami i bibliotekarką szkolną uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. "Skrzat i magia świąt", przygotowanym przez Teatr "Maska" w Krakowie. Wizytę w bibliotece uświetnił swoją obecnością Święty Mikołaj, który rozdał dzieciom cukierki. Nie obyło się bez wspólnej zabawy i pamiątkowego zdjęcia.

tekst i zdjęcia: Teresa MigutMikołajki w świetlicy szkolnej

Jak co roku w świetlicy szkolnej zorganizowano mikołajkowe szaleństwo. Tym razem wypadło ono w piątek 4 grudnia. Dzieci między innymi zapoznały się z krótkim życiorysem świętego Mikołaja, stworzyły własną, zimową opowieść oraz uczestniczyły w grach i zabawach w rytm mikołajkowych piosenek. Dla wszystkich dzieci Mikołaj zostawił słodkie upominki, dzieci zaś w podzięce wykonały piękne portrety świętego.

tekst i zdjęcia: Bożena FilarWYRÓŻNIENIE dla Emilii Borkowskiej z klasy IVb w XV MIĘDZYWOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY Szkół Noszących Imię Jana Pawła II

"Matka Ziemia" w kategorii plastyka - Pysznica, 26 listopada 2015 r.

tekst: Renata KalicińskaWyjazd uczniów klas piątych do Sanoka

12 listopada 2015 roku uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Wyjazd był okazją do przeżycia niezwykłej lekcji historii i zapoznania się z warunkami życia naszych przodków.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensŚwięto Niepodległości

10 listopada z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały przedstawienie pt. "Dzień Niepodległości - czyli rzecz o generale Kwiatkowskim". Wystąpienie z pozytywnym przesłaniem, publiczności - czyli klasom młodszym - bardzo się podobało. Małym aktorom dziękujemy i gratulujemy odwagi. Podziękowania składamy również Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku Wyżnym oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustynach za użyczenie mundurów strażackich, a także panu Wacławowi Żywcowi, który owe przedstawienie sfilmował. Zapraszamy zatem do jego obejrzenia :-)

tekst: Bożena Filar
nagranie wideo: Wacław Żywiec"Nie rzucim ziemi..."

Słowami "Roty" uczniowie klasy VI b rozpoczęli akademię upamiętniającą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci przypomniały najważniejsze fakty dotyczące historii naszego kraju. Wierszem i piosenką uczcili pamięć tych, którzy walczyli za Ojczyznę.

tekst i zdjęcia: Iwona Janocha"Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy"

W dniu 22.10.2015 r w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., ponieważ w tym dniu obchodzony jest również Dzień Patrona Jana Pawła II. Następnie podczas akademii uczniowie w obecności swoich dyrekcji, nauczycieli i rodziców powitani przez swoich starszych kolegów zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszych tygodniach nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po części artystycznej Dyrektor szkoły pani Marta Such pasowała uczniów, którzy ślubowali "(...) być dobrym Polakiem, dobrym uczniem i dobrym kolegą, dbać o dobre imię klasy i szkoły (...)". Wychowawczynie wręczyły pierwszakom dyplomy pasowania na ucznia a Klasowa Rada Rodziców pamiątkowe książeczki.
Życzymy powodzenia i samych sukcesów!

tekst: Jadwiga Szajna
zdjęcia: Alicja Fejkiel-Guzik, Agnieszka Prugar-NowakMEGA MISJA w Świetlicy Szkolnej!

Nasza świetlica wzięła udział w konkursie "Mega Misja". Wysłaliśmy filmik prezentujący naszą świetlicę. Udało się! Dziękujemy za pomoc w zrealizowaniu filmiku panu mgr Wacławowi Żywcowi.
Informacje o programie ze strony "Fundacji Orange". Partnerzy medialni: Świetlica w szkole, Junior media, Głos nauczycielski.

"Mega Misja rusza w 50 świetlicach szkolnych. Do edycji pilotażowej programu Mega Misja zakwalifikowało się 50 szkół podstawowych z całej Polski. Zostały wybrane spośród 436 zgłoszeń i jeszcze w tym roku szkolnym rozpoczną zajęcia, które przygotują dzieci do odpowiedzialnego korzystania z nowych mediów. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, a zwycięskim świetlicom gratulujemy!
Mega Misja rusza w 25 szkołach już w listopadzie, kolejna grupa 25 szkół dołączy do projektu w styczniu 2016 roku. Wybrane świetlice przez 10 miesięcy będą realizować program opracowany przez ekspertów naszej Fundacji i organizacji partnerskich. Na najmłodszych czekają ekscytujące przygody w Cyfrowym Laboratorium. To w nim toczy się fabularna gra z udziałem animowanych bohaterów, będąca osią Mega Misji. Bawiąc się i wykonując kolejne zadania, dzieci na świetlicach zdobędą nowe umiejętności, dzięki którym odkryją pożyteczne i edukacyjne aspekty internetu i nowych technologii. Najmłodsi przyswoją np. zagadnienia związane z bezpieczeństwem i etyką w mediach, zasadami komunikowania się, kreatywnym korzystaniem z narzędzi internetowych i aplikacji.
Świetlice, które w tym roku szkolnym nie skorzystają z naszego wsparcia, zachęcamy do złożenia wniosku w przyszłorocznej edycji, do której zaprosimy kilkaset szkół z całej Polski.
W edycji pilotażowej wychowawcy świetlic mają szansę współtworzyć pierwszy w Polsce program zaangażowanej edukacji cyfrowej, realizowanej w świetlicach szkolnych. Z ich udziałem chcemy rozwijać program tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby wychowawców i oczekiwania dzieci. Chcemy, by udział w Mega Misji był dla uczniów szkoły niezapomnianym doświadczeniem i przygodą, a dla nauczycieli - powodem do dumy.
Wychowawcy świetlic nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy informatycznej, ani być cyfrowymi ekspertami. Powinni mieć jednak zapał do uczenia się, podejmowania nowych zagadnień i otwartość na współpracę z Fundacją Orange i jej partnerami. Udział w programie MegaMisja to:
  - dostęp do filmów instruktażowych dla wychowawców świetlic,
  - dostęp do sfabularyzowanych scenariuszy zadań edukacyjnych,
  - dostęp do aktualizowanej wiedzy na temat edukacji cyfrowej,
  - współtworzenie społeczności wychowawców świetlic w całej Polsce,
  - certyfikat uczestnictwa,
  - dostęp do nagród (analogowych pomocy edukacyjnych oraz multimediów) na rzecz szkoły,
  - dobra i mądra zabawa i nauka wykorzystująca nowe technologie.
Zaangażowanie wychowawcy: ok. 2-3 h/tyg./ ok. 10 miesięcy."


W Mega Misji wygrywa każda świetlica - nagrody zdobywa się za zaangażowanie, a nie rywalizację.
Nasza przygoda rozpoczyna się już od 1 listopada 2015r.
Więcej informacji:
https://megamisja.pl/o-programie/

Monika WęgrzynWyjazdowe lekcje w terenie dla klas czwartych - 21. 10. 2015 r.

Lekcja historii z elementami języka angielskiego w Skansenie Archeologicznym "Karpacka Troja" w Trzcinicy i lekcja biblioteczna w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaNauczycielom...

Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie klasy V b przygotowali uroczystą akademię. Wierszem i piosenką wyrazili nauczycielom wdzięczność za ich trud oraz złożyli okolicznościowe życzenia.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaU STÓP JASNOGÓRSKIEJ PANI

8 października br. uczniowie klas szóstych pod opieką nauczycieli i rodziców uczestniczyli w XV Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Częstochowie. Po nocnej podróży pielgrzymi wczesnym rankiem udali się przed cudowny obraz Matki Bożej, a następnie uczestniczyli w drodze krzyżowej. Później podziwiali panoramę miasta z wieży i zwiedzili skarbiec. O godz. 11.00 uczestniczyli w uroczystej mszy świętej, na którą przybyło dwadzieścia tysięcy przedstawicieli szkół z całej Polski, a nawet Litwy, noszących imię naszego Papieża. Pielgrzymka dostarczyła szóstoklasistom niezapomnianych wrażeń.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaPAŹDZIERNIK - MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT

Październik jest miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o zwierzętach.
4 października przypadają imieniny Św. Franciszka z Asyżu, który jako pierwszy przypominał o należnym dla zwierząt szacunku. Otaczał je opieką i nazywał braćmi i siostrami. 29 listopada 1979 r. został ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem ekologów w specjalnym liście apostolskim "Inter Sanctos".
W dzień wspomnienia Św. Franciszka z Asyżu obchodzimy też światowy Dzień Zwierząt. Został on ustanowiony w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Francji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt. Obchody te mają na celu zmianę zachowania ludzi i uświadomienia im , że zwierzę to istota żywa, która ma swoje prawa.
Październik to także Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Z tego powodu rozpoczynamy zbiórkę karmy dla podopiecznych schroniska w Krośnie.
Wszystkich uczniów zachęcamy do aktywnego udziału w tej akcji. Pamiętajmy, że każdy z nas może przyczynić się do poprawienia losu skrzywdzonych i bezdomnych zwierząt.

Szkolne Koło LOPSPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2015

Międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym zbieraniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tyś mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Rok później akcja objęła swoim zasięgiem całą Australię, liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.
W Polsce akcję sprzątania świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym partnerem i koordynatorem akcji w Polsce jest fundacja Nasza Ziemia. Uczestniczy w niej młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, ochotnicy. To już 22 "Sprzątanie świata". "Wyprawa-poprawa" to hasło tegorocznej akcji Sprzątania świata - Polska. Celem tegorocznej edycji jest ukazanie, jaką rolę może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemów gospodarowania odpadami w gminie każdy z nas.
Już co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji "Sprzątania Świata". W dniu 18.09.2015 r. dzieci z klas I-III i klas IV-VI wraz z opiekunami wyruszyli na "wielkie sprzątanie". Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawice. Najmłodsi uczniowie sprzątali najbliższe otoczenie szkoły, natomiast starsi zbierali śmieci z przyległych ulic i placów zabaw. W ramach edukacji ekologicznej członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody przygotowali prace plastyczne i plakaty oraz zrobili gazetkę.
Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tej akcji. Dzieci uważają, że tego typu inicjatywa jest potrzebna, ponieważ nasze otoczenie staje się wtedy czyste i przyjemniejsze dla oka.

tekst: Małgorzata Liput-Gibadło
zdjęcia: Natan MichnaUroczyste pożegnanie klas VI - 26.06.2015 r.

zdjęcia: Wacław ŻywiecApel podsumowujący rok szkolny 2015/2016.

zdjęcia: Bożena Miezin, Radosław Lorens
Spotkanie z leśnikiem panem Adamem Zygarowiczem

23 czerwca 2015 r. w naszej szkole, w Sali nr 22 odbyło się spotkanie z leśnikiem panem Adamem Zygarowiczem, który opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy dotyczących środowiska leśnego. Przedstawił również kilka faktów ze swojego życia. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi, że w Nadleśnictwie Kołaczyce pracuje już 31 lat, za co go podziwiamy.
Nauczył nas jak rozpoznawać rośliny. Bardzo ciekawie opowiadał nam o środowisku pracy. Zapoznalismy się z zachowaniem różnych zwierząt oraz pogłębiliśmy swoją wiedzę o roślinach. Zadawaliśmy dużo pytań, na które Pan leśniczy wyczerpująco nam odpowiadał. Wiemy już na przykład jak zwalczać zanieczyszczenia i postępować wobec zwierząt.
Cieszymy się, że mieliśmy okazję porozmawiać z kimś tak doświadczonym. Mino iż żegnamy mury tej szkoły i idziemy do gimnazjum mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej.


tekst: Paulina Kandefer i Karolina Jurczak
zdjęcie: Maciej GrzymałaSzkolny Piknik Rodzinny za nami!

W czwartek 18 czerwca 2015r. odbył się Szkolny Piknik Rodzinny. Organizatorem pikniku jest Świetlica Szkolna. W programie przewidziano występy artystyczne oraz wiele atrakcji dla dzieci. Piosenką "A ja wolę moją mamę" rozpoczęło kółko wokalne, następnie dzieci z klas III zaprezentowały swój program słowno-muzyczny skierowany do wszystkich mam i tatusiów, wystąpiły grupy taneczne trenujące w naszej szkole w ramach zajęć z projektu "Szkoła inspiracji" oraz dzieci z zajęć "Śpiewam po angielsku" również z projektu.
Nie brakowało atrakcji ruchowych, kolejka do trampoliny ciągle rosła. Dla tych najaktywniejszych przewidziano konkursy i konkurencje sportowe (dla dzieci i rodziców), które odbywały się na jednej połowie boiska szkolnego. Drugą połowę zajęły artystyczne dusze głodne konkursów plastycznych (malowanie kredą i inne).
Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy (tygrysy, pieski, mumie, hello kity, serduszkowe tatuaże) oraz skręcane balony (kwiatek, żyrafa, piesek, kotek, łabędź, szable i miecze).
Na koniec przewidziano również zabawy z chustą Klanza dla najmłodszych, które poprowadziły dwie panie "Piratki". Pogoda udała się, humory dopisywały zatem piknik zaliczamy do udanych.
Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom za ufundowanie nagród w konkursach, za przekazanie fantów oraz rodzicom za pomoc przy organizacji pikniku.
Podziękowania przesyłamy do:
  - Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Rymanowie
  - Starostwa Powiatowego w Krośnie
  - Sklepu ABC Krystyna Filar
  - Świetlicy Socjoterapeutycznej w Krośnie
  - wszystkich rodziców, którzy pomagali w zdobyciu sponsorów, pomagali przy organizacji pikniku, w przywiezieniu i rozłożeniu trampoliny, sprzedaży fantów, sprzedaży w sklepiku.
Zebrane pieniążki, w kwocie 620,93 zł, decyzją dzieci, zostaną przeznaczone na zakup klocków MEGA WAFLI do świetlicy Szkolnej.
Do zobaczenia w przyszłym roku!

tekst: Monika Węgrzyn
zdjęcia: Radosław JermakKonkurs plastyczny na plakat przedstawiający maskę teatralną - symbol teatru - maj 2015 r.

Imprezą towarzyszącą Przeglądowi Teatrzyków Angielskojęzycznych był konkurs plastyczny na plakat przedstawiający maskę teatralną. W konkursie wzięło udział 16 uczniów z klas I-VI. Jury w składzie: pani Teresa Migut i pani Justyna Węgrzyńska oceniało prace w dwóch grupach wiekowych: uczniów klas I-III oraz uczniów klas IV-VI. W grupie dzieci młodszych I miejsce zdobyła praca Szymona Niemca z klasy I c, zaś w grupie dzieci starszych najlepszą pracą okazał się plakat wykonany przez Jagodę Józefczyk z klasy Vb, który został znakiem tegorocznego Przeglądu Teatrzyków Angielskojęzycznych.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaPrzegląd Teatrzyków Angielskojęzycznych - 29 maja 2015 r.

Chwile emocji, ulotne wrażenia, uczucie zachwytu... i już po wszystkim. Tak to w teatrze bywa. Okazją do przeżywania tych chwil był Przegląd Teatrzyków Angielskojęzycznych, w którym wzięły udział grupy teatralne z trzech szkół: Szkoły Podstawowej w Zalesiu, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iskrzyni oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym, która pełniła rolę gospodarza. Uczniowie z Zalesia przygotowali sztukę p.t. "The Tailor of Swaffham". Grupa z Iskrzyni zaprezentowała przedstawienie noszące tytuł "You Must Wait". Gospodarze przedstawili legendę o smoku wawelskim zatytułowaną "The Cracow Dragon".
Występy obejrzeli uczniowie uczęszczający na świetlicę oraz rodzice i dziadkowie aktorów. Słodki poczęstunek w postaci cukierków dla wszystkich zebranych ufundowała pani Katarzyna Wieszczak, właścicielka sklepu Nasze Polskie Delikatesy we Wróbliku Szlacheckim, której składamy serdeczne podziękowania.
Dziękujemy również szkolnej świetlicy za wypożyczenie strojów do przedstawienia, a pani od plastyki za smoczą jamę.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaI miejsce Szymona Pelczara w XXI Ogólnopolskim Logopedycznym Konkursie Plastycznym!!!

"Logopedyczne eko-zwierzaki" to temat XXI Ogólnopolskiego logopedycznego konkursu plastycznego. Naszą szkołę reprezentowali: Maria Tomczak, Konrad Wnęk, Szymon Niemiec, Łukasz Pelczar, Szymon Tomczak, Szymon Pelczar.
I miejsce zdobył Szymon Pelczar! Wielkie gratulacje dla zwycięzcy oraz pozostałych uczestników z naszej szkoły, prace były naprawdę wyjątkowe, ciekawe i czasochłonne! Prace laureatów można obejrzeć na stronie wydawnictwa komlogo.pl w zakładce konkursy.

tekst i zdjęcia: Monika WęgrzynPowiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej


20 maja 2015r. odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej o zasięgu powiatowym. Reprezentantka kółka wokalnego - Angelika Gonet otrzymała III miejsce z piosenką "Derniere danse" francuskiej piosenkarki Indila. Gratulujemy!
W tym samym czasie odbywały się tez przesłuchania do XX Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki w Miejscu Piastowym. Tam reprezentowały naszą szkołę (w kategorii wiekowej I-III): Amelia Filar, Gabrysia Borek oraz Weronika Filar. Do koncertu finałowego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę zakwalifikowała się Weronika Filar z piosenką "Telefon".

tekst i zdjęcia: Monika Wegrzyn
Szkolny Festiwal Piosenki 2015

21 maja 2015 roku w Sali świetlicy szkolnej odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej. Wystąpiło 23 wykonawców z klas 0-III uczęszczających na zajęcia kółka wokalnego. Wśród małych artystów emocje przed występem sięgały zenitu, ale każdy wystąpił jak prawdziwa gwiazda estrady. Na koniec dla wszystkich występujących przygotowano pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę - lody ? Swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice i dziadkowie. Dziękujemy ! A oto lista naszych małych wokalistów:
   - Julita Gomółka "Na podwórku w piaskownicy"
   - Konrad Wnęk, Maja Lorenc, Amelia Zabojak, Oliwia Przybyła "Kolorowe obrazki"
   - Zuzanna Aftanas, Zuzanna Filar, Maja Czekańska, Nikola Grzegrzółka "Leśne duszki"
   - Patrycja Kohut, Julia Kohut, Angelika gonet "moje nogi lubią tańczyć"
   - Maria Gaj "Tabliczka muzyczka"
   - Amelia Filar "Mały świat"
   - Oliwia Garziel, Anastazja Zabojak "Prosto z bajki"
   - Gabriela Borek "Ene, due, rabe swing"
   - Michał Pniak "Mały odkrywca"
   - Karol Michna, Kacper Lorens "Pan komputer"
   - Lena Suti "Z liściem na trzy czwarte"
   - Zuzanna Kalicińska "Jak, gdzie, dlaczego"
   - Weronika Filar "Telefon"tekst i zdjęcia: Monika WęgrzynIV Gminny Konkurs z Języka Angielskiego - Czarnorzeki, 21 maja 2015 r.
II miejsce: Zuzanna Kalicińska, klasa III A
wyróżnienie: Natalia Trybus, klasa III B


tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaPromujemy Zdrowy Styl Życia

11 maja 2015r, w naszej szkole odbył się apel pod hasłem "Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć", przygotowany przez klasę Va wraz z wychowawcą panem Tomaszem Niżnikiem. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV- VI, nauczyciele, dyrekcja szkoły. Celem było promowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej oraz kształtowanie postaw, zachowań i nawyków, które w przyszłości zaowocują lepszą kondycją zdrowotną naszego społeczeństwa. Każdy człowiek podświadomie czuje, że zdrowie jest najważniejszą wartością w jego życiu. Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego edukacja zdrowotna jest podstawowym prawem każdego ucznia. Zdrowa dieta, ruch każdego dnia to nasze zadanie. Do tego właśnie w przedstawieniu zachęcali i przekonywali ,,Marlenkę" i jej rodzinę koledzy z klasy. Dziękujemy za brawa i pozytywne przyjęcie naszych prób aktorskich.


tekst i zdjęcia: Tomasz NiżnikWycieczka klas piątych do Wadowic i Inwałdu

W piątek, 15 maja 2015 r., uczniowie klas piątych uczestniczyli w wycieczce do Wadowic i Inwałdu. Najpierw zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym zgromadzono pamiątki po naszym papieżu. Następnie dzieci miały możliwość skosztowania wadowickich kremówek. Później wycieczka udała się do Inwałdu. Piątoklasiści odwiedzili średniowieczne chaty kowala, tkacza, garncarza i powroźnika, po czym zwiedzili zamek i salę tortur. Pod opieką przewodnika zobaczyli także najsłynniejsze budowle świata, zgromadzone w Parku Miniatur. Wycieczkę kończyły zabawy w lunaparku.


tekst i zdjęcia: Iwona JanochaŚwięto Polskiej Niezapominajki 2015

15 maja przypada Święto Polskiej Niezapominajki . W naszej szkole obchodziliśmy je dzień wcześniej, ze względu na wyjazd klas piątych na wycieczkę. Klasy starsze wyruszyły na wyprawę w poszukiwaniu Niezapominajki - wędrówka rozpoczęła się od Starego Kościeliska, gdzie redaktorzy KLEKSA złożyli bukiet niezapominajek jako znak naszej pamięci o tych wszystkich, którzy żyli i pracowali w Krościenku przed nami. Następnie klasy pod opieką nauczycieli udały się na spacer Literackim Szlakiem Drzew, zatrzymując się pod kolejnymi tworzącymi go drzewami: lipą "Cecylią", dębami: "Janem", "Aleksandrem", "Ludwikiem", "Sewerynem", "Wincentym". Pod tym ostatnim gawędę o Niezapominajce wygłosił nasz gość -p. Edward Marszałek. Tutaj też przeprowadzono konkursy wiedzy o drzewach z Literackiego Szlaku Drzew, do których nagrody ufundowało Nadleśnictwo Dukla. Leśniczka, p. Maria Stankiewicz, opowiedziała o tzw. martwych drzewach w dębinie, a konkretnie o zwalonym dębie leżącym obok "Wincentego". Na koniec uczestnicy spotkania zostali poczęstowani słodyczami od Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina". W czasie przerwy rozdano też, zorganizowaną przez KLEKSA, pocztę niezapominajkową. Ostatnim przystankiem był dąb rosnący obok kapliczki Chrystusa bez ręki w dębinie, któremu proponujemy nadać imię "Antoni" na pamiątkę lekarza Antoniego Lorensa.
W tym dniu redaktorzy KLEKSA złożyli też bukiety niezapominajek pod pomnikiem Grunwaldzkim i na cmentarzu cholerycznym. Atrakcją był specjalny numer gazetki szkolnej KLEKS - po raz pierwszy wydrukowany w całości w kolorze.


tekst: Maryla Marszałek
zdjęcia: Edward MarszałekLUBLIN - 13 maja 2015 r.
Wyjazd do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie zorganizowany w ramach zajęć pozalekcyjnych "Mały ekolog" i "Przyroda po angielsku" projektu edukacyjnego "Szkoła inspiracji"


zdjęcia: Renata Kalicińska, Radosław LorensUczniowie klas IV w Kopalni Soli "Wieliczka" - 12 maja 2015 r.


zdjęcia: Radosław LorensPoznajemy atrakcje turystyczne Zakopanego i walory przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego - klasa VIa, Zakopane, 6-7 maja 2015 r.


tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaIX Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej


30 kwietnia 2015 roku w Internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iwoniczu odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej organizowany przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Wśród 25 przedstawicieli szkół podstawowych z terenu całego powiatu znalazły się trzy reprezentantki naszej szkoły. Były to: Jagoda Przymusińska, Alicja Sajdak i Alicja Michna. Dziewczynki zwróciły na siebie uwagę konkursowego Jury ciekawym wykonaniem przygotowanych wierszy, zaś Jagoda została uhonorowana II miejscem. Cieszymy się z sukcesu, tym bardziej, że to już kolejna edycja konkursu, w której nasza szkoła zajmuje w rywalizacji najlepszych recytatorów w powiecie najwyższe miejsca na podium.


tekst: Maryla Marszałek
zdjęcia: Iwona JanochaOPOWIEDZ NAM, OJCZYZNO...

W środę, 29 kwietnia 2015 r. upamiętniliśmy zbliżającą się rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy V b przedstawili swoim koleżankom i kolegom okolicznościowy program, który tłumaczył doniosłość tego historycznego wydarzenia. Teksty wierszy i pieśni odnosiły się do przeszłości, ale nawiązywały też do współczesnego rozumienia takich pojęć, jak WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA. Udany występ i piękne stroje młodych aktorów podziwiała zasłuchana widownia.

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaUczniowie naszej szkoły w Warszawie

W dniach 24-25 kwietnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowili uczestnicy zajęć "Ścisły umysł" organizowanych w ramach projektu "Szkoła inspiracji". Dzieci odwiedziły między innymi Centrum Nauki Kopernik. Uroki, zabytki i ciekawostki związane ze stolicą prezentował przewodnik - pan Bogusław Kurek. Po wycieczce pozostało wiele miłych wspomnień.

tekst i zdjęcia: Radosław LorensŚwiatowy Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2015 r.

W środę, 22 kwietnia 2015 r. nasza szkoła uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie klasy IV c pod opieką wychowawczyni, Małgorzaty Liput - Gibadło, przygotowali program artystyczny i zaprezentowali go klasom starszym. Obchodom towarzyszyły konkursy organizowane przez nauczycieli przyrody: panią Małgorzatę Liput - Gibadło i pana Radosława Lorensa.
Pierwszym z nich był konkurs plastyczny "Z energią zmieńmy źródła". Wpłynęło na niego 18 plakatów wykonanych przez uczniów klas IV - VI. Najwyższe lokaty zdobyli:
   I miejsce: Patrycja Tomkowicz (kl. Vb)
   II miejsce: Emilia Jurczyk i Weronika Marszałek (kl. VIb)
   III miejsce: Wojciech Piękoś i Bartek Kurylak (kl. VIb).
Kolejny to konkurs na prezentację multimedialną "Odnawialne źródła energii". Laureatami tego konkursu zostali:
   I miejsce: Jacek Pelczar (kl. VIa)
   II miejsce: Roksana Kielar (kl. IVc)
   III miejsce: Kamila Bogusz (kl. IVa) i Szymon Pelczar (kl. Vb).
Najlepszą prezentację pokazał Jacek podczas apelu z okazji Dnia Ziemi.

zdjęcia: Iwona JanochaGminny etap IX Powiatowego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej

W poniedziałek, 13 kwietnia 2015 r. w naszej szkole odbył się gminny etap IX Powiatowego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej. Uczestniczyło w nim piętnastu uczniów klas starszych, wyłonionych podczas eliminacji szkolnych. Każdy recytator zaprezentował jeden utwór autorstwa polskiego poety. Poziom tych występów był wysoki i wyrównany. Jury przyznało wyróżnienia: Weronice Marszałek, Karolinie Jurczak, Kindze Zygar, Aleksandrowi Grygolcowi i Krzysztofowi Marszałkowi. Natomiast w gronie najlepszych znalazły się: Jagoda Guzik - Przymusińska (I miejsce), Alicja Michna (II miejsce) i Alicja Sajdak (III miejsce). Te trzy dziewczynki reprezentować będą naszą szkołę i gminę w etapie powiatowym tego konkursu, który odbędzie się 30 kwietnia w Iwoniczu. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

tekst i zdjęcia: Iwona JanochaW Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego przyznano naszej Świetlicy Szkolnej tytuł honorowy "Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi".

Celem konkursu było zaprezentowanie świetlicy szkolnej jako miejsca do nauki i zabawy. Szkoły przystępujące do konkursu przyjęły na siebie zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od "1" do "0". Warunkiem do otrzymania tytułu i dyplomu "Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi" było uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań.

Konkurs trwał od 1 października 2014r. do 28 lutego 2015 r. W tym okresie świetlica szkolna realizowała zadania ujęte w konkursie. Wychowawcy uczestniczyli w szkoleniu zakończonym egzaminem i otrzymali certyfikaty.

W ramach konkursu zorganizowano;
   1. Teatrzyk z udziałem dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe
   2. Pogadankę, quiz i ogólnoszkolny konkurs pod hasłem "Zdrowie na talerzu"
   3. Pogadankę o wakacyjnych podróżach, przygodach, pamiątkach - praca z mapą
   4. Bal Harrego Potera i konkurs na czarodziejską czapkę i różdżkę
   5. Zajęcia profilaktyczne dotyczące niebezpieczeństw związanych z Internetem
   6. Konkurs recytatorski dla klas I-III
   7. Pogadankę dotyczącą świetlicy "Czy świetlica bawi, uczy i wychowuje?"
   8. Spotkanie z rodzicami, dziadkami "Czytanie łączy pokolenia"
   9. Ogólnoszkolny konkurs plastyczny, literacki, fotograficzny "Jesienny spacer dla ucznia"
  10. Wychowawcy opracowali opinie dotyczącą pracy z uczniem zdolnym i mającym trudności w nauce         oraz ukończyli 40 godzinny kurs dotyczący pracy na świetlicy.

Nagrody dla uczestników konkursów ufundowali wychowawcy świetlicy szkolnej oraz sklep ABC Krystyna Filar.tekst i zdjęcia: Monika WęgrzynWIELKANOC 31.03.2015 r. - apel okolicznościowy przygotowany przez klasy Ia, Ib i Ic

zdjęcia: Bożena MiezinWarsztaty recytatorskie dla dzieci ze świetlicy szkolnej.

Dnia 25 marca świetlicę szkolną odwiedzili uczniowie uczęszczający na kółko recytatorskie, prowadzone w ramach projektu "Szkoła inspiracji" przez panią mgr Iwonę Janochę. Mali recytatorzy przygotowali dla nas krótkie wierszyki - zagadki, różnorodne ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia dykcyjne, m.in. liczyliśmy wrony bez ogona, dmuchaliśmy niewidzialne piórko oraz czytaliśmy cytaty Tacyta. Ogólnie mówiąc było ciekawie, wesoło i czekoladowo, bo nie obyło się bez słodkich nagród. Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję na kolejne.

tekst i zdjęcia: Bożena FilarApel podsumowujący pierwsze półrocze roku szkolnego 2014/2015 (30.01.2015 r.)

zdjęcia: Bożena Miezin, Wacław ŻywiecInnowacja pedagogiczna "Drama, film i reklama w nauczaniu języka angielskiego" - czym zajmowaliśmy się w pierwszym semestrze?

Innowacja obejmuje cykl zajęć pozalekcyjnych dla chętnych uczniów z klas III i IV. Zajęcia mają na celu wypracowanie w uczniach umiejętności swobodnego posługiwania się językiem obcym w celu przekazania określonych treści. W ramach zajęć uczniowie w formie zabawy uczyli się czynnie wykorzystywać język angielski do realizacji konkretnego zadania artystycznego. W pierwszym semestrze wdrażania innowacji dzieci zgłębiły tajniki robienia reklam. Przygotowały i nakręciły krótkie reklamy produktów, które można znaleźć na terenie szkoły: lektury ze szkolnej biblioteki, soków i batoników ze szkolnego sklepiku oraz zimowych kurtek ze szkolnej szatni. Ponadto uczniowie rozpoczęli pracę nad przygotowaniem przedstawienia, a jej kontynuacja nastąpi w drugim semestrze.

tekst i zdjęcia: Renata KalicińskaPodsumowanie akcji "Góra Grosza 2014"

W grudniu 2014 roku Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę "grosików".
Łącznie zebrano ponad 5 tysięcy monet, o łącznej wartości ponad 180 zł. Pieniądze zostaną przekazane Towarzystwu NASZ DOM - organizatorowi akcji "Góra Grosza".
Co ciekawe nasi uczniowie zebrał ponad 80 monet w walucie euro.
Wszystkim nauczycielom i uczniom dziękujemy za okazane wsparcie.

Radosław LorensDzień Babci i Dziadka

   "Dziś dla Babci słońce mamy
   I całuski dla Dziadziusia
   Dziś życzenia wnuczek składa
   I piosenki śpiewa wnusia.
"

Tymi słowami przywitały swoich gości uczniowie z klasy II a i II b w piątkowe popołudnie w dniu 23 stycznia. Dzieci przygotowały dla swoich babć i dziadków uroczystość z okazji ich święta. Spotkanie przy kawie, herbacie i słodkościach odbyło się w świetlicy szkolnej, która wypełniła się po brzegi. Babcie i dziadkowie mieli okazję zobaczyć popisy recytatorskie, wokalne i aktorskie swoich wnuków, a humorystyczna scenka " Wywiad z Babcią" rozbawiła wszystkich widzów. Wnukowie wierszem i piosenką wyrazili, jak bardzo ich Babcie z Dziadkowie są potrzebni, kochani i szanowani. Obiecali, że tak będzie na co dzień, a nie tylko od święta. Nie obyło się oczywiście bez łez, wzruszeń i mocnych uścisków podczas składania życzeń oraz wręczania laurek i upominków.

tekst: Ewa Kubit, Jadwiga Paradysz
zdjęcia: Elżbieta PelczarSzkolny Konkurs Kolęd

Dnia 14 stycznia 2015 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Kolęd. Wzięły w nim udział wszystkie klasy starsze: IV-VI. Publiczność z zachwytem słuchała występów poszczególnych zespołów. Komisja długo obradowała, gdyż wybór zwycięzcy nie był łatwy. W rezultacie I miejsce przyznano klasie VIa, która w nagrodę będzie reprezentować naszą szkołę w Gminnym Koncercie Kolęd. Kolejne miejsca na podium zajęły klasy: VIb i IVb. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

tekst i zdjęcia: Justyna Bolek"Kółko wokalne w Mikołajkowej drodze do gwiazd"

10 grudnia 2014 roku dziewczynki z kółka wokalnego reprezentowały naszą szkołę na "Mikołajkowej Drodze do gwiazd" w Chorkówce - konkurs piosenki o zasięgu powiatowym. Nasze przedstawicielki znalazły się w grupie 18 dzieci w kategorii I-III. Na sukcesy nie musieliśmy długo czekać; po krótkich naradach jury ogłosiło, że nagrodę Grand Prix w kategorii I-III otrzymuje Weronika Filar (kl.III) z piosenką "Kropelki", I miejsce w kategorii I-III otrzymuje Gabriela Borek (kl.I) z piosenką "Śpiewam i tańczę" a wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymuje Maria Gaj (kl.I) z piosenką "Kolorowe obrazki". Nie pozostawiliśmy za wiele miejsca na podium swoim konkurentom :-) Talentu nie da się ukryć. Gratulujemy serdecznie !!!

tekst i zdjęcia: Monika WęgrzynOgólnoszkolny konkurs "JESIENNY SPACER DLA UCZNIA" zorganizowany przez świetlicę szkolną został rozstrzygnięty!

14 listopada 2014r. świetlica ogłosiła ogólnoszkolny konkurs "Jesienny spacer dla uczniów" w ramach ogólnopolskiego konkursu "Baw się i ucz. Świetlica przyjazna uczniowi". Prace gromadzono do 26. 11 2014r.
Wszystkie złożone w przewidzianym terminie prace konkursowe (plastyczne, literackie, fotograficzne) zostały zamieszczone na specjalnie przygotowanej tablicy. W konkursie wzięło udział 26 uczestników w trzech kategoriach wiekowych; kl 0, I-III, IV-VI.
Zwycięzców wyłonili uczniowie szkoły. Każdy mógł oddać 1 głos w jednej kategorii wiekowej za pomocą specjalnie przygotowanych listeczków w odpowiednim kolorze przyporządkowanym odpowiedniej kategorii. Nad głosowaniem czuwali wychowawcy świetlicy. Ocenianie rozpoczęto 26 listopada i zakończono 27 listopada. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki żelkowy prezent a zwycięzcom; Michał Omachel w kategorii kl. 0, Łukasz Pelczar w kategorii kl.I-III oraz Aleksandra Lorens kl.IV-VI, wręczono atrakcyjne nagrody ufundowane przez sklep ABC Krystyna Filar. Zwycięskie prace można nadal oglądać w sali świetlicy szkolnej.

tekst i zdjęcia: Monika WęgrzynNAJLEPSI W POWIECIE

W dniu 27 listopada 2014r w Zespole Szkół w Korczynie, rozegrano zawody powiatowe w unihokeju chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Kacper Biały, Jakub Pudłowski, Bartłomiej Pelc, Paweł Biedka, Dawid Pelczar, Mateusz Pelczar, Mateusz Zygar, Kacper Prajsnar, Wiktor Pelczarski, Szymon Klamut. Do rozgrywek zgłosiło się 6 drużyn: SP Korczyna, SP Zalesie, SP Rogi, SP Targowiska, SP Odrzykoń. Chłopcy wygrali wszystkie mecze i zdobyli pierwsze miejsce, za co otrzymali pamiątkowy dyplom i puchar. W finale pokonali drużynę z Targowisk 2:1. Zwycięstwo dało naszej szkole awans do półfinału wojewódzkiego w Sanoku. Cieszymy się z dobrego występu naszych uczniów, gratulujemy im i życzymy dalszych sukcesów.

tekst i zdjęcia: Tomasz NiżnikKonkurs "Rymowanek Angielskich" - 2014

W dniu 13 listopada 2014 r. w sali nr 16, odbył się konkurs "Rymowanek Angielskich" dla klas IV. Celem konkursu było propagowanie nauki języka angielskiego poprzez krótkie rymowanki oraz sprawdzenie umiejętności zapamiętywania nowego słownictwa i poprawnej wymowy. Do konkursu przystąpiło 9 uczniów z klas IV, którzy samodzielnie wybierali rymowanki przygotowane przez panią mgr Beatę Delimat. Uczestnicy mieli możliwość recytacji swoich wierszyków przed publicznością z klas IV oraz mamę jednej z uczestniczek konkursu.
Jury w składzie pani mgr Renata Zroska- Kalicińska i pani mgr Beata Delimat przyznało trzy pierwsze miejsca.

Wyniki przedstawiają się następująco:
   I miejsce - Wiktoria Wójcik kl. IV c - 35 p
   II miejsce - Zuzanna Prajsner kl. IV b - 33p
   III miejsce - Bartłomiej Zygarowicz kl.IV a - 27p

tekst i zdjęcia: Beata DelimatPół wieku Tysiąclatki 1964-2014 - 8.11.2014 r.

zdjęcia: Renata Kalicińska, Joanna Marszałek, Edward Marszałek, Wacław Żywiec
nagranie wideo: Joanna Marszałek, Wacław Żywiec

Wystawka "Dawna klasa" - 8.11.2014 r.

Trochę wspomnień...
Trochę marzeń...
Trochę rzeczywistości...


Za oknem listopadowo i jesiennie, a w "dawnej klasie" Afryka i "Bambo" Tuwima.
Wystawka przygotowana z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy szkoły w nowym budynku.
Z podziękowaniami wszystkim, którzy użyczyli pamiątek - Renata Kalicińska

zdjęcia: Renata KalicińskaXV Sejmik Ekologiczny w Węglówce

28 października 2014 r. w Zespole Szkół w Węglówce odbył się XV Sejmik Ekologiczny pod hasłem "Pszczoła - przyjacielem człowieka". Brało w nim udział trzynaście szkól z różnych miejscowości.
Naszą szkołę pod opieką pani Małgorzaty Liput - Gibadło reprezentowały: Gabriela Pelczarska, Paulina Kandefer i Karolina Jurczak.
Na wstępie dyrektor szkoły w Węglówce pani Ewa Rygiel powitała zebranych gości. Kolejnym punktem sejmiku było przedstawienie przygotowane przez uczniów uczęszczających do tej szkoły. Nawiązywało ono do bajki o pszczółce Mai.
Z kolei wójt gminy Korczyna pan Jan Zych uroczyście otworzył obrady sejmiku. W dalszej części programu przedstawiciele szkół zaprezentowali się na scenie w stroju pszczoły. Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. Via Karolina Jurczak.
Następnie pan Tomasz Winiarski wygłosił prelekcję na temat znaczenia pszczół w przyrodzie.
Po ogłoszeniu werdyktu jury okazało się, że I miejsce zdobyli gospodarze sejmiku. Nasza szkoła dostała dyplom za udział i książkę "Atlas świata - Australia". Wśród gości, którzy zabierali głos był również pan Edward Marszałek. Na zakończenie wójt gminy Korczyna p. Jan Zych uroczyście zamknął obrady XV Sejmiku Ekologicznego w Węglówce. Potem wszyscy udali się autokarem na obiad. Do Krościenka W. przyjechaliśmy około godziny 13.00.
Wyjazd do Węglówki był dla nas ciekawym i miłym wydarzeniem.

tekst i zdjęcia: Paulina Kandefer, Karolina Jurczak, Gabriela PelczarskaDzień Patrona Szkoły - 22. 10. 2014 r. Apel w wykonaniu klasy VIa.

zdjęcia: Renata KalicińskaXIV Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II - Jasna Góra, 9 października 2014 r.

zdjęcia: Renata Kalicińska, Justyna Bolek"Elementy kulturoznawstwa Zjednoczonego Królestwa w nauczaniu języka angielskiego" - innowacja pedagogiczna

W środę, 1 października 2014r., grupa uczniów z klasy VI b przedstawiła swoje prezentacje multimedialne, przygotowane w ramach innowacji pedagogicznej pt. "Elementy kulturoznawstwa Zjednoczonego Królestwa w nauczaniu języka angielskiego". Uczniowie wybrali tematy, które najbardziej im się spodobały podczas przeprowadzonych zajęć.

tekst i zdjęcia: Beata DelimatWybory do samorządu uczniowskiego - wrzesień 2014

24 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Zagłosować mogli wszyscy uczniowie klas IV-VI. Wśród ośmiu kandydatów wyłoniono skład Samorządu:

    • Paweł Biedka - przewodniczący
    • Mateusz Zygar - wiceprzewodniczący
    • Sara Szarek - skarbnik
    • Kacper Frydrych - sekretarz

tekst: Radosław Lorens


statystyka Nasz kanał na YouTube Nasz profil na Facebooku
©PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA w Krościenku Wyżnym.  Wszelkie prawa zastrzeżone.                          admin Administrator strony